maroof
24 اسفند 1401 - 09:35

۴۵ پایگاه امداد و نجات در جاده‌های خراسان رضوی مستقر می‌شوند

مشهد ـ مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی گفت: در ایام نوروز ۴۵ پایگاه امداد و نجات در جاده‌های خراسان رضوی مستقر می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محسن ذاکریان با اشاره به استقرار ۴۵ پایگاه امداد و نجات در جاده‌های خراسان رضوی در ایام نوروز اظهار کرد: این تعداد پایگاه شامل ۲۷ پایگاه امداد و نجات جاده‌ای ثابت و مابقی به صورت پایگاه موقت در جاده‌ها و مسیرهای ورود به شهرها مستقر هستند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی ادامه داد: گستردگی و وسعت جاده‌های استان نیازمند پایگاه‌های ثابت بیشتری است که برای ساخت ۳۰ پایگاه ثابت که تفاهم نامه‌های آن با استانداری و نهادهای مربوطه انجام شده، اعتباری حدود ۲۰۰ میلیارد تومان نیاز است که امیدواریم زودتر محقق شود تا ساخت پایگاه‌ها شتاب گیرد.

وی گفت: با توجه به این موضوع که بیش از ۸۰ درصد مسافران با خودروی شخصی در ایام نوروز مسافرت می‌کنند، وظیفه هلال احمر سنگین‌تر می‌شود و از ۲۴ اسفندماه تا پایان ۱۴ فروردین سال ۱۴۰۲ امدادگران به صورت شبانه‌روزی در تمام جاده‌های استان حضور دارند.

ذاکریان افزود: برای سال بیست و سوم آموزش‌های عمومی، آموزش‌های ایمنی و راهنمای سفر همزمان با فرا رسیدن ایام نوروز، امدادگران جوان در ورودی شهرها مستقر می‌شوند و آمادگی کامل برای ارائه خدمات به مسافران را دارند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی بیان کرد: در همین راستا ۱۶ پایگاه راهنمای «ایمنی و سلامت مسافرین» با حضور داوطلبان جوانان شامل ۵ پایگاه برای مشهد و مابقی برای مسیرهای پرتردد استان پیش بینی شده است. چنانچه سایر شهرها متقاضی حضور داوطلبان جوانان باشند در صورت انجام تمهیدات لازم امدادگران در مناطق حضور خواهند داشت.

وی تاکید کرد: امسال پس از پشت سر گذاشتن ویروس منحوس کرونا شاهد سفر مقام معظم رهبری در روز اول نوروز در حرم مطهر خواهیم بود به همین منظور، ناوگان امدادی هوایی در حرم مستقر خواهد شد. ۲۰۰ نیروی امدادی خواهر و برادر در حرم، و در محیط پیرامونی حرم نیز ۱۰۰ نیروی امدادی سیار مستقر هستند. تمام ساختار اداری و امدادی اعم از نیروی انسانی و خودرویی در محل سخنرانی و اطراف آن حضور دارند.

ذاکریان ادامه داد: امسال با توجه به کاهش کرونا و احتمال سفرهای نوروزی، جمعیت هلال احمر آمادگی اسکان اضطراری برای ۱۰۰ هزار نفر زائر را دارد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی اظهار کرد: اسکان اضطراری زائران علاوه بر تمهیدات اسکان برای زائران نوروزی است که سایر نهادهای مربوطه پیش‌بینی کرده‌اند، اسکان اضطراری به عنوان بخشی از وظیفه جمعیت هلال احمر به‌شمار می‌رود که در استقبال از زائران نوروزی این جمعیت آمادگی اسکان اضطراری ۱۰۰ هزار نفر را در ایام نوروز دارد و اگر چنانچه نیاز بیشتری باشد آمادگی افزایش وجود دارد.

وی بیان کرد: مقادیری چادر استقرار، پتو، موکت و …جهت اسکان اضطراری زائران در تمام مناسبت‌های سال به جمعیت هلال احمر خراسان رضوی اختصاص یافته و در مواقع نیاز استفاده خواهد شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1093960