maroof
28 بهمن 1401 - 17:07

ضرورت توجه به اخلاق سیاسی در عرصه فعالیت سیاسی

همدان-نماینده ولی فقیه در استان همدان گفت: در عرصه فعالیت سیاسی، نیازمند توجه به اخلاق سیاسی هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، حبیب‌الله شعبانی موثقی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته همدان با بیان اینکه نباید فعالیت‌های سیاسی به نحوی باشد که اگر جناح خاصی سر قدرت آمد، مدام جریان مخالف، کوچک‌ترین نقاط ضعف را برجسته و نقاط قوت را نادیده بگیرد افزود: یکی از فلسفه‌های مبعث رسول اکرم ص رشد جامعه است که بدون اصلاح سیاسی و ساختارهای سیاسی امکان‌پذیر نیست، تحقق رشد و تکامل در جامعه یکی از لوازمش اصلاح سیاست ورزی ها است.

وی با بیان اینکه تخریب در عرصه سیاست، برخلاف اخلاق سیاسی است است افزود: اسلام مخصوصاً تشیع یک دین سیاسی و یک مکتب سیاسی است و اعتقاد دارد باید مجاری سیاسی و مسؤلین، و حاکمیت و کسانی که حاکم در جامعه هستند و تأثیر گذار هستند در فرهنگ و سیاست اصلاح شود تا جامعه به سمت صلاح حرکت کند.

شعبانی موثق با اشاره به اینکه اسلام دینی نیست که بخواهد در اصلاح و رشد جامعه نگاه فردی داشته باشد اظهار کرد: اسلام نگاه اجتماعی دارد، تحقق آموزه‌های مبعث در صورتی امکان پذیر است که سیاست اصلاح شود و حضرات معصومین (ع) به این نکته توجه داشتند و مکتب ما یک مکتب سیاسی است و هیچ کسی نمی‌تواند تعلیم شده و آموزش دیده مکتب مبعث پیغمبر بزرگوار اسلام باشد اما نسبت به سیاست نه به معنای سیاست قدرت طلبی و نه به معنای آن چیزی که به معنای زد و بند سیاسی زده باشد و اینها خلاف شرع است بی‌تفاوت باشد.

وی افزود: سیاست یعنی توجه به مدیریت جامعه توجه به آن مسولیتی که شریعت به عهده ما نهاده است ویکی از لوازم فعالیت سیاسی این است که ما در فعالیت سیاسی نیازمند توجه به اخلاق سیاسی هستیم.

امام جمعه همدان با اشاره به اینکه فعالیت سیاسی نیازمند توجه به اخلاق سیاسی است و باید مراقب خودخواهی‌ها و عقده گشایی‌ها و سیاست بازی‌ها باشیم، البته لازم است اگر نقاط ضعفی را مشاهده می‌کنیم دلسوزانه آن را بیان کنیم.

وی در ادامه به حضور پر شور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن اشاره کرد وافزود: از شما مردم عزیز برای حضور باشکوه و کم نظیر در راهپیمایی ۲۲ بهمن باید تقدیر کنیم، حضور کم نظیر وبی نظیر جمعیت بالای ۱۰۰ هزار نفری در خود شهر همدان حضور پیدا کردند که ۳۰ درصد نسبت به سال‌های قبل افزایش جمعیت داشتیم و این نشان می‌دهد که دشمن ملت ما را نمی‌شناسد و شما مردم فهیم و انقلابی دشمن را نا امید کردید.

وی افزود: این حضور شما مردم انقلابی نشان داد که دشمن ملت ما را نمی‌شناسند و تصویر سازی دشمن از ملت ما، تصویر سازی دروغین است و حضور مردم در صحنه به معنای عدم انتقاد و گله نیست، چرا که گله مندی منافاتی با طرفدار انقلاب بودن ندارد.

وی با بیان اینکه معنای انقلابی بودن، این است که نسبت به نقاط ضعف گله‌مند باشیم، نه آنکه مشکلات را توجیه کنیم افزود: امروز نیازمند شناسایی نقاط ضعف، اعتماد به توانایی‌های داخل و اقدام انقلابی برای رفع مشکلات هستیم، این تفکر اشتباهی است که اگر کسی گله مندی نسبت مشکلات دارد به معنای مخالفت با نظام و انقلاب است.

نماینده ولی فقیه در همدان با اشاره به اینکه باید آفرین بگویم بر بصیرت و استقامت مردم ایران تصریح کرد: این ملت بزرگ همان ملتی است که تحت شدید ترین تحریم‌های اقتصادی بوده ودر خیلی از عرصه‌ها رشد کرده است و اعتماد یه توانایی‌های خودمان داشته باشیم.

وی افزود: خلق شنبه تاریخی توسط مردم، یعنی تأکید مردم بر صیانت از آرمان‌های انقلاب، نشان دهنده استقامت مردم در انقلاب است و همه باید تلاش کنیم آرمان‌های انقلابی محفوظ باشد.

حبیب الله شعبانی موثقی گفت: حضور مردم با وجود همه مشکلات یعنی آنها برای اسلام و تحقق آموزه‌های الهی در جامعه به میدان آمدند، مسئولان باید همانند مردم این چنین باشند و برای اعتلای کلمه الله در جامعه تلاش کنند.

وی تصریح کرد: عملکرد هر کسی را با دین خدا می‌سنجیم و لذا هر مسئول یا فردی موجب ضعف آموزه‌های الهی شود، عمل او غیر انقلابی است.

شعبانی موثق با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در سخنرانی‌های اخیر خود نسبت به کنترل تورم و کاهش ارزش پول ملی مکرراً تذکر داده‌اند افزود: دولت در حال تلاش برای رفع مشکلات است، حتی سفر به چین نیز در همین راستا بود اما کنترل تورم و رفع مشکلات را مردم باید احساس کنند، کشور از این تفاهم نامه‌ها ورایزنی ها بهره‌مند و اجرایی شود.

وی بیان کرد: مهم‌تر از انجام این سفرها این است که مردم از منافع این تفاهم نامه‌ها بهره‌مند شوند و جمهوری اسلامی ایران و چین و روسیه از طرف آمریکا تحریم شده‌اند و این موضوع می‌تواند شراکت راهبردی در حوزه سیاست خارجی را ایجاد کند.

حبیب الله شعبانی موثقی در پایان به رفع مشکل ترافیک از مطالبات مردم همدان است اشاره کرد وافزود: استاندار همدان نیز وعده پیگیری آن را داده‌اند و البته این موضوع هم بخشی از آن مربوط به فصل‌ها است ومساله باید پیگیری شود ودر هفته قرآن هم قرار داریم وشورای عالی قرآن برگزار و جشنواره‌های قرآنی هم برگزا ر شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1042097